Godziny Mszy Świętych
(jeżeli nie podano inaczej w intencjach):
Przez cały rok w niedziele:
w Sławęcinie o godz. 7.30, 11.00, 15.00;
w Przysiekach o godz. 9.00;
W sezonie zimowym w dni powszednie:
w Sławęcinie codziennie o godz. 17.00;
w Przysiekach we wtorki i czwartki o godz. 16.00;
W sezonie letnim w dni powszednie:
w Sławęcinie codziennie o godz. 18.00;
w Przysiekach we wtorki i czwartki o godz. 17.00;
Nabożeństwa odprawiane regularnie:
- W środy następujące bezpośrednio po I niedzieli miesiąca – Nowenna do MB Sławęcińskiej (po Mszy świętej wieczornej w kościele w Sławęcinie)
- W ostatnią niedzielę miesiąca – Adoracja Najświętszego Sakramentu ze św. Janem Pawłem II (o godz. 15.00 w kaplicy filialnej w Przysiekach)
Historia:
Wieś i parafia powstały prawdopodobnie na pocz. XIV w. Wiadomo, że w 1326 r. proboszczem w Sławęcinie był Błażej. W 1389 r. wieś stanowiła własność Paszka, a w XV w. rodziny Kunowskich herbu Radwan. W XVI w. Sławęcin należał m.in. do Gamratów, Ocieskich i Sułowskich, a w 2. poł. XVII i XVIII w. – Łętowskich.
Następnie miejscowość znalazła się w posiadaniu Jabłonowskich i Zborowskich oraz Karola Klobassy i Ignacego Steinhausa. Według relacji Jana Długosza do parafii należały wsie Lisów, Przysieki i Skołyszyn. Pierwszą świątynią nie zachowała się. Był to kościół poświęcony św. Katarzynie, zbudowany z drewna o wnętrzu jednonawowym zamkniętym drewnianym polichromowanym stropem. W otoczeniu kościoła znajdowała się drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami oraz budynki plebanii, wikarówki, szkoły parafialnej i szpitala dla ubogich.
W 1780 r. kościół parafialny w Sławęcinie pod wezwaniem św. Katarzyny Panny i Męczennicy, wzniesiony został od podstaw na nowym miejscu w 1779 r. staraniem proboszcza Michała Dyktanowicza i Ignacego Łętowskiego, właściciela wsi Sławęcin. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał 25.11.1779 r. ks. Walenty Kobierski kanonik kolegiaty bobowskiej. Kościół ten, usytuowany na niewielkim wzniesieniu przetrwał do naszych czasów.
W ciągu XIX stulecia był kilkakrotnie i odnawiany, a w 1886 r. został powiększony, o czym świadczy napis umieszczony na belce nadproża przy wejściu głównym. Obecny kościół w Sławęcinie jest budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, bezwieżową i jednonawową, wzniesioną na planie prostokąta z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium i zakrystią od strony północnej. Ściany zewnętrzne oszalowane, dach dwuspadowy, jednokalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę, pierwotnie kryty gontem, obecnie odbity blachą. Wnętrze kościoła pokrywa polichromia wykonana w 1890 r. przez malarza Wiśniowieckiego. Na stropie ukazane są dwie wielofigurowe sceny. Ściany podzielone malowanymi pilastrami o kompozytowych kapitelach wypełniają postacie świętych, w prezbiterium czterej Ewangeliści, w nawie po stronie południowej św. Katarzyna, patronka kościoła.
Wyposażenie wnętrza w większości współczesne kościołowi, prezentuje formy charakterystyczne dla późnego baroku i rokokka, wypracowane w lokalnych małopolskich warsztatach. W Sławęcinie czczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przedstawia Matkę Boską ujętą w półpostaci z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, na srebrzonym złociście lazerowatym, gładkim tle.
W Przysiekach, należących w większości do Sławęcina w 1988 r. wzniesiono drewnianą kaplicę filialną. Następnie w 2005 roku przystąpiono do budowy nowego kościoła. Nową świątynię pw. św. Jana Pawła II poświęcił 24.02.2013 roku biskup rzeszowski Kazimierz Górny.
Kościół parafialny: drewniany, zbudowany w 1779 r., przebudowany w 1886 r.
Odpust parafialny: Ostatnia niedziela roku liturgicznego
Duszpasterze
ks. Marek Cesarz
Proboszcz
pochodzi z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
święcenia: 24.06.1987
Dziekan dekanatu Jasło-Zachód
ks. Adam Piotrowicz
Wikariusz
pochodzi z parafii pw. Narodzenia NMP w Libuszy
święcenia: 30.05.2020